Na dan kada je davne 1845. godine, u Novom Sadu osnovana Srpska čitaonica, ustanova koja radi na njenoj tradiciji, Gradska biblioteka u Novom Sadu slavi svoj dan. Tim povodom, u Digitalnom omladinskom centru održana je svečanost kojoj je prisustvovao član Gradskog veća za obrazovanje Petar Đurđev.
On je istakao da je Novi Sad ponosan na Gradsku biblioteku koja svojim delovanjem, pored toga što pruža mogućnost mladim generacijama da dođu do dragocenog znanja, ujedno i čuva istorijsko sećanje na razvoj grada.
– Novi Sad je oduvek bio grad knjige. Istorijski podaci govore o tome da je naš grad bio važno mesto trgovine knjigama, koje su u to vreme bile stvar prestiža i luksuza. Nažalost, tragični događaji iz 1848. i 1849. godine doveli su do toga da veliki deo tog knjižnog materijala nestane, ali je Novi Sad ostao grad obrazovanja, nauke i kulture, a bitan deo njegovog identiteta čini upravo Gradska biblioteka – izjavio je Petar Đurđev.
Direktor Gradske biblioteke Aleksandar Jokanović zahvalio se Gradu na kontinuiranoj podršci i razumevanju zahvaljujući kojima su realizovani i ovogodišnji programski ciljevi Ustanove. On je istakao da se na godišnjem nivou, preko 23 000 korisnika učlani u Biblioteku i koristi usluge u mreži od 29 odeljenja i ogranaka u svim delovima Grada, kao i prigradskim naseljima.
– Posedujemo fond od preko 580 000 monografskih publikacija, a redovno se nabavlja blizu 70 naslova periodike – stručnih časopisa iz svih oblasti, više od 20 naslova nedeljne, polumesečne, mesečne i šest naslova dnevne štampe. Pored osnovnih bibliotečkih funkcija koje obavlja, Biblioteka se bavi izdavaštvom, osavremenjuje i digitalizuje svoju građu i redovno organizuje različite kulturne programe – rekao je Jokanović.
Tema ovogodišnje svečanosti bila je 80 godina od oslobođenja Novog Sada u Drugom svetskom ratu, o čemu su govorili istoričar, prof.dr Slobodan Bijelica i svedok događaja, Lazar Prodanović.