Gradsko zelenilo započeće ovogodišnju sezonu ozelenjavanja grada, sadnjom 288 stabala, obia između 20 i 25 centimerara, visine između četiri i šest metara. Novo drveće biće posađeno na 27 lokacija, čim nastupi zahlađenje i započne period mirovanja vegetacije. Drveće će u saradnji sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine biti posađeno u okviru projekta sanacije javnih zelenih površina na teritoriji Grada Novog Sada nakon orkanskih oluja koje su pogodile grad 19. i 21. jula prošle godine.
– Uraganski vetar koji je zadesio Grad Novi Sad tokom jula meseca 2023. godine čupao je drveće iz korena i lomio potpuno zdrava stabla. Procenjeno je da je u urbanim delovima Grada uništeno oko 4.000 stabala i oko 7.500 stabala oštećeno. U cilju unapređenja zelenila na javnim površinama na području Grada Novog Sada na predlog gradonačelnika Novog Sada donet je Plan rekonstrukcije javnih zelenih površina za period 2023-2027. godine, kojim je predviđemo da se posadi najmanje 6.000 novih stabala.
Tokom jeseni, zime i na proleće, biće posađeno više od 2.000 sadnica, a sezonu ozelenjavanja započinjemo sadnjom 288 odraslih stabala., uz preduzimanje mera nege i saniranje oštećenih stabala, kako bi se sanirala nastala šteta – rekao je direktor “Gradskog zelenila” Vanja Božić.
Sadi se 105 koprivića, devet klenova, devet javora, 59 grabova, 60 lipa, pet bukava, pet omorika, 11 crnih borova, 15 hrastova lužnjaka, 10 oskoruša.
Takođe, u susret jesenjoj sadnji, radi razmene iskustava u cilju što bolje zaštite drveća, predstavnici Gradskog zelenila obići će više rasadnika u Nemačkoj i Holandiji.
– Za uspešan rast i razvoj zasađenih biljaka potrebno je izvršiti što kvalitetnije mere nege, naročito tokom prve godine, kada je osetljivost na promene uslova života u novoj sredini veoma visoka, a procesi adaptiranja tek zasađenih biljaka na urbane uslove, najteži, jedna od mera je dodavanje aminokiselina putem injektora kako bi biljke što uspešnije prošle period adaptiranja. Ove mere trebaju da ublaže nepovoljne uslove života u gradskoj sredini i obezbede maksimalnu vitalnost podignutog zelenila. Takođe, tretmani aminokiselinama putem injektovanja su omogućili da se stres zbog visokih temperatura tokom proteklog leta uz intenzivno zalivanje svede na minimum – ističe Danijela Andrić, pomoćnica direktora za projektovanje, podizanje, održavanje i proizvodnju zelenila.