Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić obratio se učesnicima naučne konferencije “Pravo na život i telesni integritet” koja se održava 24. i 25. oktobra u Ogranku Srpske akademije nauka u Novom Sadu. Dvodnevnu konferenciju, u čijem radu učestvuje veliki broj stručnjaka za krivično pravo i naučnika, organizuju Institut za kriminološka i sociološka istraživanja i Advokatska komora Vojvodine uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i Ogranak SANU u Novom Sadu.
– Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim u Novom Sadu, povodom naučnog skupa posvećenog jednom od najsloženijih i najvažnijih pravnih pitanja – “Pravo na život i telesni integritet kroz prizmu krivičnog zakonodavstva”. O ovom pravnom i filozofskom pitanju raspravljali su filozofi od Stare Grčke i Rima, od Sokrata, Platona, Aristotela, preko Hjuma, Rusoa, Voltera, Kanta, Hegela, do Isaije Berlina i Bertranda Rasela i brojnih pravnih teoretičara, od Justinijana, preko Grocijusa, Čezarea Bekarije, Franca fon Lista, Enrika Ferija, Hansa Kelzena, do srpskih velikih pravnika Slobodana Jovanovića, Radomira Lukića, Zorana Stojanovića i drugih. Džon Lok je u Drugom traktatu o građanskoj upravi rekao da su ljudi slobodni kada samostalno upravljaju sobom, svojim postupcima imovinom i svojom ličnošću, u granicama zakona prirode, bez uticaja volje drugih, ne ugrožavajući pritom prava drugih. Tema pred kojom se nalazimo nije samo filozofsko razmatranje, već i pravni izazov koji zahteva našu najdublju pažnju – rekao je Đurić.
On je istakao da je nedavno završena zgrada nove Palate pravde u kojoj će biti smeštena krivična odeljenja Osnovnog suda, Višeg suda, ali takođe i Višeg javnog tužilaštva.
– Reč je o modernom objektu koji se prostire na preko 10.000 kvadratnih metara, koji će doprineti bržem i lakšem radu pravosudnih organa. Izgradnja nove zgrade pravosudnih organa je jasan signal naše posvećenosti jačanju vladavine prava i zaštiti osnovnih ljudskih prava. Dugujemo veliku zahvalnost Ministarstvu pravde Republike Srbije koje finansira opremanje zgrade, kao i Evropskoj uniji koja je realizaciju tog projekta podržala sa 13 miliona evra – kazao je Đurić i naglasio da u postindustrijskom informacionom društvu nastaje nova vrsta prava koja je vezana za razvoj novih tehnologija.
Pored pravnih stručnjaka i naučnika iz Srbije, u radu konferencije, kojoj je prisustvovao gradonačelnik Đurić, učestvuju naučnici sa univerziteta iz Portugalije, Rusije, Kine, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Brazila, Severne Makedonije, Mađarske, Rumunije, Španije i Italije. Pored gradonačelnika Đurića, otvaranju konferencije prisustvovali su i Vukašin Grozdić, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Vladimir Beljanski, predsednik Advokatske komore Vojvodine i Akademik prof. dr Jasmina Grković-Mejdžor, potpredsednica Ogranka Srpske akademije nauka i umetnosti u Novom Sadu.