Povodom obeležavanja 11. aprila, Dana zaštite prirode Srbije, članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Grada Novog Sada Vanja Peković učestvovala je u akciji čišćenja fruškogorskih izletišta, koju je organizovao JP „Nacionalni park Fruška gora” pod nazivom „Dan zaštite prirode – čišćenje bio-nerazgradivog otpada”. Smeće je zajedničkom akcijom institucija, udruženja, društveno-odgovornih kompanija i volontera sakupljano na poznatim izletištima Iriškog venca, Zmajevcu, Brankovcu i Tri kružne staze.
– Fruška gora je posebno mesto za nas, Novosađane, i zbog toga smo ponosni što na ovaj način možemo doprineti njenoj čistoći. Uprkos značaju koji ovaj ekosistem ima za sve nas, Fruška gora se, zbog velike količine smeća, suočava sa teškim izazovima. I pored napora nadležnih institucija, neophodno je da zajedno preduzmemo akciju kako bismo očuvali ovu jedinstvenu prirodnu oazu. Danas je i prilika da uputimo apel svim građanima da brižnim ponašanjem čuvaju našu predivnu okolinu. Grad Novi Sad će nastaviti da se angažuje u sličnim akcijama, kako bismo zajedno radili na stvaranju čistijeg i očuvanijeg sveta za buduće generacije – rekla je Vanja Petković i dodala da je današnja akcija na kursu odgovorne ekološke politike grada na čijoj je teritoriji od 2012. godine posađeno više od 67 hiljada sadnica novog drveća i da je Evropski šumarski institut proglasio naš grad za ,,Evropski grad šuma” 2023. godine
– Ponosna sam što je Novi Sad jedan od prvih gradova u ovom delu Evrope koji je posvećenošću i brigom o prirodnim dobrima na svojoj teritoriji, uspeo da stekne titulu „Grad vlažnih područja”, što je priznanje na svetskom nivou za izuzetan primer balansiranog razvoja grada, bez narušavanja zdrave i čiste životne sredine – istakla je Petković.
Ekološka akcija, povodom Dana zaštite prirode Srbije organizovana je u saradnji sa JP „Nacionalni park Fruška gora”, čiji se čuvari svakodnevno susreću sa velikim izazovima zbog neodgovornog ponašanja prolaznika i izletnika, koji za sobom ostavljaju velike količine smeća i otpada.
Na današnji dan 1949. godine prvi put ustanovljen status jednog područja kao zaštićenog prirodnog dobra u Srbiji, a to su vodopadi u okviru Spomenika prirode „Velika i Mala Ripaljka”.